HISTORYCZNY WIECZÓR

Milowy krok Polski! Wielki, Szczęsny mecz! Przejdziecie do historii!

Polska odniosła historyczne zwycięstwo z Niemcami! W meczu eliminacji Euro 2016 “Biało-czerwoni” po piekielnie ciężkim boju pokonali aktualnych mistrzów świata 2:0! Bramki zdobyli Arkadiusz Milik i Sebastian Mila.

Przed spotkaniem niemieckie media pisały, że Joachim Loew “powraca na miejsce hańby”. Właśnie na Stadionie Narodowym w Warszawie selekcjoner reprezentacji Niemiec doznał porażki z Włochami w półfinale Euro 2012. Teraz przyjechał opromieniony zdobyciem mistrzostwa świata.

Ekipa naszych zachodnich sąsiadów przybyła do Polski w osłabionym składzie. Mimo braków kadrowych Niemcy były stawiane przez bukmacherów w roli zdecydowanych faworytów spotkania.

Polscy piłkarze w przedmeczowych wywiadach przekonywali, że są świadomi siły rywala, ale zrobią wszystko, by sprawić niespodziankę i sięgnąć po punkty.

Joachim Loew do gry w pierwszym składzie desygnował debiutanta Karima Bellarabiego. Adam Nawałka nie zaskoczył wyjściowym składem.

Polacy od pierwszych minut chcieli pokazać, że nie zamierzają się tylko bronic w starciu z mistrzami świata. W 7. minucie ładną akcję prawą stroną przeprowadzili Piszczek z Grosickim. Bardzo aktywny od pierwszego gwizdka Pedro Proency był Robert Lewandowski.

W 16. minucie “Lewy” padł w polu karnym, ale arbiter nie podyktował rzutu karnego. W odpowiedzi groźniej zaatakowali goście. Niebezpiecznie było po rzucie wolnym podyktowanym po faulu Jodłowca. Piłka po główce Matsa Hummelsa na szczęście została zablokowana i wybita na rzut rożny.

W 20. minucie pierwszą żółtą kartką został ukarany Kilka minut później “żółtko” obejrzał Boateng po faulu na Krychowiaku.

Piłkarze Loewa atakowali przeważnie naszą lewą stroną, ciężkie chwile przeżywał Jakub Wawrzyniak. W 31. minucie Szczęsny obronił strzał Muellera. Kilka minut później po dośrodkowaniu Goetzego znakomitej okazji nie nie wykorzystał Bellarabi.

W 39. minucie bliski wykorzystania błędów polskiej obrony był Thomas Mueller. Tuż przed przerwą w zamieszaniu w polu karnym błąd popełnił Kamil Grosicki, na szczęście jego podanie w kierunku rywala nie zakończyło sie utratą gola.

Do przerwy statystyka strzałów 15-1 na korzyść rywali. Wydawało się, że druga połowa rozpocznie się od zmasowanych ataków reprezentacji Niemiec. Tymczasem w 51. minucie Polacy wymienili kilka szybkich podań, piłkę na prawej stronie dostał Łukasz Piszczek, dośrodkował w pole karne, a tam Arkadiusz Milik uprzedził Manuela Neuera i strzałem głową umieścił piłkę w siatce.

W kolejnych minutach na notę popracował Wojciech Szczęsny. Polski bramkarz kilkakrotnie ratował nasz zespół przed utratą bramki. W 68. znakomitej sytuacji nie wykorzystał Karim Bellarabi.

W 77. minucie boisko opuścił Arkadiusz Milik, 57 tysięcy fanów nagrodziło strzelca bramki owacją na stojąco. W miejsce Milika wszedł Sebastian Mila. Dwie minuty później Bellarabi potężnystrzał zza pola karnego, ale znakomitą interwencją po raz kolejny popisał się Szczęsny.

Niemcy do końca przeprowadzali szaleńcze ataki na bramkę Wojciecha Szczęsnego, ale polski bramkarz nie dał się pokonać. Mistrzów świata dobił Sebastian Mila. Wprowadzony w 77. minucie na boisko Mila 11 minut później wykorzystał znakomite podanie od Roberta Lewandowskiego.

Po zwycięstwie z Niemcami Polska prowadzi w grupie D el. Euro 2016. Biało-czerwoni mają na koncie 6 punktów i bilans bramkowy 9:0.

Polska – Niemcy 2:0 (0:0)
Arkadiusz Milik 51, Sebastian Mila 88

Polska: Szczęsny – Jodłowiec, Wawrzyniak (85, Jędrzejczyk), Piszczek, Szukała, Glik, Grosicki (71, Sobota), Rybus, Krychowiak, Lewandowski, Milik (77, Mila).

Niemcy: Neuer – Boateng, Hummels, Durm, Ruediger (83, Kruse), Kroos, Bellarabi, Goetze, Kramer (72, Draxler), Mueller, Schuerrle (78).