Historia

Zarys historii polskiego kolegium sędziów w Chicago

Początki powstania naszego sędziowskiego kolegium datują się od dziesięciu lat wstecz, kiedy to jesienią 1997 roku na PUCHARZE WISŁY CHICAGO spotyka się kilka sobie znajomych osób “POLONUSÓW” będących z Polski sędziami piłkarskimi.
Są to osoby: Józef SZCZEPAŃSKI, Janusz BEŁCH, Dariusz SZYDKOWSKI a przede wszystkim Edward JANIK I-szo ligowy sędzia, który w tym czasie był działaczem ww. WISŁY, a także równocześnie inicjatorem do zawiązania pierwszej organizacji sędziowskiej na polonii.

W tym samym okresie pierwsze kroki w polonijnym światku sportowym stawia POLSKA LIGA PIŁKARSKA w CHICAGO i przy jej boku zawiązuje się nasze obecne kolegium.
Już po statusowym skrzyknięciu się dołączają do nas kolejni sędziowie. Są to koledzy: Marek WOJTYŁO, Jacek CZOSNYKA, Wiesław RZEPKA, który w późniejszym czasie zostaje także prezesem tejże ligi polonijnej i w takim właśnie składzie ci sędziowie wiosną 1998 roku rozpoczynają sędziowanie POLSKIEJ LIGI PIŁKARSKIEJ w USA.

Pierwszym prezesem kolegium zostaje jego pomysłodawca Edward JANIK – funkcje te pełni do wiosny 2000 roku. Przypomnijmy, że pan Edward nestor chicagowskiego sędziowania zawiesza swoje korki wiosną 2006 roku – tego roku uroczyście przez nas żegnany – obecnie działa w OKOCIM SOCCER LEAGUE i jest członkiem NAJWYŻSZEJ KOMISJI ODWOŁACZEJ. Rok w rok POLSKA LIGA PIŁKASKA coraz bardziej się rozrastała i nabierała wyraźniejszego kształtu, co wiązało się z zapotrzebowaniem większej ilości dobrych i dobrze wyszkolonych sędziów. Tak więc nasze kolegium zaczyna falowo powiększać się o kolejne postacie biegające z gwizdkiem i już w roku 1999 nasza grupa powiększa się o kolegów: Wojtek LASKOWSKI, Marek STRZELCZYK, Zbigniew MACZEGOWSKI (były piłkarz I ligowej CRACOVI) i Kazimierz MĘŻYK.
W tym właśnie gronie – nasze kolegium sędziuje TURNIEJ POLONIJNY organizowany przez klub Błyskawica w ORLANDO PARK w roku 1999.

Na podprożu rozgrywek rundy wiosennej w 2000 roku 25 marca na wniosek RADY LIGI P.L.P. Zostaje powołane I-sze kolegium sędziów z zarządem w osobach i funkcjach jak:

Prezes: Józef SZCZEPAŃSKI
Sekretarz: Janusz BEŁCH
Skarbnik: SP. Marek WOJTYŁO

W tym też roku przybywają nowi członkowie i uzupełniają szeregi naszej grupy a są to koledzy: Ireneusz MIERZEJEWSKI, Jacek ŁUKASIEWICZ, Rafał KOWALSKI, Andrzej TURECKI (były piłkarz I-wszo ligowej CRACOVI), Andrzej CYLWIK, Andrzej CZAJA i Andrzej BAJOREK (były długoletni piłkarz III-cio ligowej TARNOWI TARNÓW.
W roku 2001 witamy tylko dwóch kolegów są to: Bogdan ROSILSKI i Marek OPILA, za to rok 2002 jest bardzo bogaty w ilość przybytych nowych sędziów w szeregi naszego kolegium.
Są to tacy sędziowie jak Paweł WYDRA, Sławomir ŻĄDŁO, Robert SYMPOCH, Kasia KALISZ, Zbigniew URBAŃCZYK (były sędzia I-szo ligowy z Polski) i Krystian MOTKOWICZ.
Nie mniej bogaty w sędziów nowo przybyłych jest rok 2003-ci i uzupełniają nasze kolegium tacy sędziowie jak Zdzisław KUJAWA, Andrzej KŁODA, Andrzej SAWICKI, Radosław BAJKIEWICZ, Krzysztof NOWICKI i jest to ostatni rok tak dużego zaciągu sędziowskiego. Następne lata do chwili obecnej uzupełniają kolejno i sukcesywnie sędziowie jak np.: dwaj I-szo ligowi sędziowie Jan SKINDER czy Wiesław DULSKI czy też reszta kolegów w czerni to Łukasz BEŁCH, Marian JUSZA, Marek DURACZYŃSKI, Wojciech MIERZCZJEWSKI, Mirosław MACHOWSKI, Grzegorz RYNDAK, Piotr JELEŃ, Konrad KOLAK, Tomasz ORZEŁ, Tomasz ZAJĄCZKOWSKI, Jarosław GÓRECKI, Wojciech MYRDA, Bogusław BOŻĘTKA, Marek SOKOŁOWSKI, Andrzej MACAN, Łukasz MIANOWANY oraz Grzegorz MISTERKA, a także zdolni i bardzo dobrzy sędziowie tzw. młodego pokolenia w osobach: Maciej TELUS, Rafał KULESZA i Krzysztof KANIA i ostatni nasz nabytek sędziowski młodziutki i ambitny piętnastoletni Albert REPETOWSKI.

W corocznych wyborach zarząd zawsze otrzymuje votum zaufania i przechodzi w tym samym składzie aż do roku 2004, kiedy to zarząd naszego gremium opuszcza jeden ze współzałożycieli kolegium kol. Janusz BEŁCH, który obejmuje funkcje przewodniczącego WYDZIAŁU GIER i DYSCYPLINY w POLSKIEJ LIDZE PIŁKARSKIEJ a kol. Marek WOJTYŁO z powodu stanu zdrowia rezygnuje z kariery i działalności sędziowskiej.
Automatycznie dochodzi do wybrania nowego zarządu naszego kolegium, który wtedy wygląda następująco:

Prezes: Józef SZCZEPAŃSKI
Vice Prezes ds. Organizacji: Paweł WYDRA
Vice Prezes ds. Dyscypliny: Sławomir ZĄDŁO
Ref. ds. Szkolenia: Jan SKINDER

W tym samym czasie po latach wspólnej działalności z zarządem PLP nasze kolegium zostaje wyodrębnione przez członków ligi poza jej szeregi i zostajemy organizacją jednokomórkową wniecając do zarządu powołanego w 2004-tym roku to pozostaje on do wiosny 2007-roku, kiedy to przy bardzo aktywnym i dużym zaangażowaniu wice prezesa kol. Stawka Żądły powołujemy nowe kolegium pod nowym szyldem nazwanym obecnie ILLINOIS POLISH SOCCER REFEREES ASSOCIATION i rejestrujemy w FEDERACJI PIŁKARSKIEJ naszego stanu. W majowych wyborach obecnego roku tj. 2007 już pod nowym szyldem zostaje wybrany obecny zarząd, który przedstawia się następująco:

Prezydent: Andrzej De VIRION
V-ce Prezydent: Józef SZCZEPAŃSKI
Sekretarz: Zdzisław KUJAWA
Wydział Szkolenia: Wiesław DULSKI

Nie wszyscy sędziowie sędziują do dzisiaj, gdyż część naszych kolegów wróciła do Polski, część też zrezygnowała z kariery sędziowskiej. Uważamy, że nasze kolegium jest w miarę zaawansowane profesjonalnie, wszyscy posiadamy licencje sędziowskie AMERYKAŃSKIEJ FEDERACJI PIŁKARSKIEJ i rok rocznie przechodzimy egzaminy sędziowskie, notorycznie prowadzone są cykle szkoleniowe, terminowo przeprowadzamy zebrania informacyjno-edukacyjne i dokształcamy się poprzez bieżące materiały szkoleniowe sprowadzane z Polski ze szczebla centralnego.

Sędziujemy wiele lig poza naszą polonijną OKOCIM SOCCER LEAGUE, takie jak: METROPOLITAN, MISC, NSSL, drużyny juniorów i tramkarzy i ligę PODHALAŃŚKĄ.
Sędziujemy również bardzo dużo turniejów (XXI Turniej Polonijny 2006 organizowany przez zespół eLKa F.C. w Yorkville) itp. Nasi sędziowie sędziują także zawody i HIGH SCHOOL oraz Ligę Uniwersytecką.
Nie mniej przy obecnej satysfakcji z tego co mamy, jak wyglądamy życzymy sami sobie dużo więcej i dlatego nieustannie podnosimy poprzeczkę.

Ze sportowym pozdrowieniem,

Zarząd
Vice-Prezydent Józef SZCZEPAŃKI
Sekretarz Zdzisław KUJAWA