Zmiany w przepisach!

Egzekutorzy rzutów karnych nie będą mogli wykonywać zmyłek przy wykonywaniu jedenastek. Według nowych zasad wprowadzonych przez IFAB, organizację regulującą przepisy gry w piłkę nożną, zawodnik nie będzie mógł markować strzału. Zmiany zostały wprowadzone na trzy tygodnie przed rozpoczynającym się 11 czerwca mundialem w RPA.
International Football Association Board (w skrócie IFAB), odpowiada za zmiany oficjalnych przepisów gry w piłkę nożną. Regulacje dotyczące rzutów karnych zostały wprowadzone w wyniku nowego trendu w wykonywaniu jedenastek, który pojawił się w Brazylii.
Zagranie zwane Paradinha (czyli Małe Stop) polega na tym, że zawodnik zatrzymuje się tuż przed dobiegnięciem do piłki ustawionej na jedenastym metrze, czeka aż bramkarz rzuci się, po czym lekkim uderzeniem umieszcza piłkę w pustej części bramki.

– Widzieliśmy parę przykładów na wideo, i utwierdziły nas one, że to bardzo niesportowe. Zawodnik kończy rozbieg, markuje strzał przenosząc nogę nad piłką, i kiedy bramkarz rzuca się w jednym kierunku, on cofa nogę i strzela w drugim – opisał zakazany odtąd sposób wykonywania karnego członek IFAB Patrick Nelson. – To wyraźnie niesportowe – powtórzył. Inny członek IFAB powiedział dziennikarzom, że niektóre z materiałów wideo wywoływały w czasie posiedzenia salwy śmiechu.

Sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke przyznał, że teraz organizację czeka wyzwanie wprowadzenia zmian przed mundialem. Musimy się upewnić, że sędziowie, gracze i trenerzy rozumieją o co chodzi. Wykorzystamy wideo, by zaprezentować piłkarzom gdzie się znaleźliśmy – tłumaczy Valcke.

Gracze którzy będą zmylać bramkarzy będą karani żółtymi kartkami. Natomiast wciąż dozwolone będzie zwalnianie w trakcie rozbiegu. Pełen zapis nowego przepisu brzmi: Zmylenie w trakcie rozbiegu przed rzutem karnym jest dozwolone, ale zmylenie przy uderzaniu piłki po skończeniu rozbiegu jest odtąd traktowane jako złamanie przepisów i akt niesportowego zachowania, przed czym gracz musi być ostrzeżony.

Przypadek w Pucharze Narodów Afryki

Podobny przypadek wzbudził kontrowersje podczas tegorocznego Pucharu Narodów Afryki. Bramkarz Algierii Faouzi Chaouchi wściekł się, gdy Hosni Abd Rabou z Egiptu zastosował zmyłkę podczas wykonywania karnego. Chaouchi dogonił sędziego, chwycił od tyłu za głowę i przyciągnął do swojej, po czym odciągnęli go koledzy z drużyny.

Sędzia Bonaventure Coffi Codjia został po meczu zawieszony za nie wyrzucenie bramkarza z boiska. Chaouchi otrzymał jedynie żółtą kartkę. Ostatecznie po drugim żółtym kartoniku i tak wyleciał z boiska, a Algieria przegrała 0:4.
A oto przyklad:
http://tv.zczuba.pl/zczubatv/1,89849,7901552,Karny__po_ktorym_FIFA_zmienia_przepisy__wideo_.html

 

źródło: Sport.pl    ,   Zczuba.tv