UEFA PODSUMOWALA T -MOBIL EKSTRAKLASE

Podsumowanie sezonu: Polska

Radość piłkarzy Śląska

Podsumowanie sezonu: Polska

Cztery drużyny walczące o tytuł do samego końca, korki od szampana i 37-letni snajper – tak wyglądał sezon ligi polskiej zakończony zwycięstwem Śląska Wrocław.

Walka o mistrzostwo Polski toczyła się do ostatniego dnia sezonu. W bój o tytuł były zaangażowane aż cztery drużyny, spośród których najlepszy okazał się Śląsk Wrocław, który w ostatniej kolejce pokonał ustępującego mistrza – Wisłę Kraków. Drugie miejsce zajął Ruch Chorzów, podczas gdy Legia Warszawa i Lech Poznań zajęły odpowiednio 3. i 4. miejsce, gwarantując sobie występy w eliminacjach do Ligi Europejskiej UEFA.

Mistrz: Śląsk Wrocław
Śląsk zapewnił sobie drugi, a pierwszy od 35 lat, tytuł po ciężkim boju. Przed przedostatnią kolejką drużyna Oresta Lenczyka wyprzedzała w tabeli jedynie Legia Warszawa. Jednak dwa ostatnie dni rozgrywek zmieniły wszystko. Mimo, że Ruch pokonał u siebie Lechię Gdańsk 2:0 w ostatnim meczu, to mistrzem został Śląsk. Wszystko to dzięki bramce Roka Elsnera w drugiej połowie pojedynku z Wisłą Kraków.

Finał pucharu: Legia Warszawa – Ruch Chorzów 3:0
Finał Pucharu Polski przebiegł po myśli Legii. Już w 8. minucie meczu do siatki trafił Danijel Ljuboja. Podopieczni Macieja Skorży kontrolowali pojedynek i obronili trofeum. Kolejne trafinia dołożyli Miroslav Radović (41) i Michał Żyro (56).

*Puchary europejskie
Śląsk Wrocław – druga runda kwalifikacyjna Ligi Mistrzów UEFA
Ruch Chorzów – druga runda kwalifikacyjna Ligi Europejskiej UEFA
Legia Warszawa – druga runda kwalifikacyjna Ligi Europejskiej UEFA
Lech Poznań – pierwsza runda kwalifikacyjna Ligi Europejskiej UEFA

*Do potwierdzenia przez UEFA

Zawodnik roku: Sebastian Mila (Śląsk Wrocław)
Mila był bez wątpienia architektem mistrzostwa Śląska, notując 12, z czego aż 4 w ostatnich dwóch meczach przeciwko Jagielloni Białystok i Wiśle. – W ostatnich meczach nie mogłem narzekać na formę – powiedział reprezentant Polski. – Najważniejsze jest mistrzostwo. Teraz będziemy świętować, a potem pomyślimy o Lidze Mistrzów.

Warto zwrócić uwagę: Rafał Wolski (Legia Warszawa)
19-latek czekał na debiut aż do marca poprzedniego roku. W tym sezonie Wolski był kluczowym zawodnikiem Legii, notujac 21 ligowych występów i strzelając 8 bramek. Pomocnik stołecznego zespołu został powołany do szerokiej kadry na UEFA EURO 2012, debiutując w wygranym 1:0 meczu przeciwko Łotwie.

Czarny koń: Ruch Chorzów
Do samego końca sezonu Ruch liczył się w walce o tytuł. Prowadzona przez Waldemara Fornalika drużyna, w której składzie występuje dwóch znakomitych napastników – Arkadiusz Piech i  Maciej Jankowski, zajęła ostatecznie 2. miejsce w ligowej tabeli.

Król strzelców: Artjoms Rudņevs, Lech Poznań (22)

Spadek: Cracovia Kraków, ŁKS Łódź

Awans: Wyniki 27 maja

Liczba: 37
W wieku 37 lat napastnik Jagielloni Tomasz Frankowski jest jednym z najstarszym zawodników grających w Ekstraklasie. Co więcej, białostoczanin zakończył rozgrywki z 15 bramkami na koncie, co dało mu 2. miejsce w klasyfikacji strzelców. W klasyfikacji wszech czasów polskiej Frankowski zajmuje 4. miejsce z 162 trafieniami na koncie.

Cytat
“Nie piłem szampana. Butelka była taka duża i ciśnienie tak wysokie, że więcej wylało się na moją koszulkę niż wypiłem” – powiedział trener Śląska Orest Lenczyk o świętowaniu mistrzostwa po powrocie do Wrocławia.

zrodlo ;UEFA