Mamy nowego Selekcjonera

Waldemar Fornalik następcą Smudy.

49-letni Waldemar Fornalik został nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Zastąpił on Franciszka Smudę, który zrezygnował po nieudanych dla biało-czerwonych finałach UEFA EURO 2012. Fornalik otrzymał w głosowaniu członków zarządu PZPN 11 głosów, podczas gdy jego kontrkandydaci – Jerzy Engel 3 i Jacek Zieliński 0. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Nowy selekcjoner był przez całą karierę piłkarską związany z Ruchem Chorzów, z którym w 1989 r. zdobył mistrzostwo Polski. Jako pierwszy trener pracował w Polonii Bytom, Górniku Zabrze, Odrze Wodzisław, Polonii Warszawa, Widzewie Łódź, a od 3 lat w Ruchu Chorzów. W minionym sezonie wywalczył z “niebieskimi” wicemistrzostwo kraju, został też przez zawodników ekstraklasy wybrany trenerem roku.

Reprezentację Polski ma prowadzić do końca eliminacji MŚ 2014, ale kontrakt może być przedłużony.

Dlaczego wybrano w Polaka?  – Nie mamy dobrych wspomnień z przygód z trenerami zagranicznymi. Uważamy, że możemy wypłynąć na szersze wody przy pomocy polskich trenerów – wyjaśniał wiceprezes PZPN Antoni Piechniczek. – Z 16 reprezentacji uczestniczących w EURO tylko 3 miały zagranicznych trenerów, ale pracowali z marnym skutkiem.

fornalik 101.jpg