Euro – sędziowie

Pierluigi Collina: nieuznanie gola dla Ukrainy to błąd

Pierluigi Collina

fot. AFP Photo
Szef komisji sędziowskiej UEFA Pierluigi Collina przyznał na konferencji prasowej w Warszawie, że we wtorkowym meczu grupy D Euro 2012 Ukraina – Anglia sędzia niesłusznie nie uznał bramki dla współgospodarzy mistrzostw.

– W 24 dotychczasowych meczach Euro mieliśmy trzy kluczowe decyzje podejmowane przez sędziów bramkowych. Dwie były słuszne, jedna niestety nie. W meczu Ukraina – Anglia przytrafił się błąd ludzki, czego nie da się uniknąć w stu procentach. Jednak eksperyment z udziałem arbitrów bramkowych prowadzimy już od dwóch lat i był to jedyny tak poważny błąd w tym czasie. W około tysiącu meczów – zapewniał Collina.

Kiedy sędziowie bramkowi na Euro podjęli dobrą decyzję?
– W meczu Portugalii z Niemcami przy strzale Pepe. Wtedy arbiter bramkowy przez mikrofon poinformował sędziego głównego, że piłka nie przekroczyła linii bramkowej. Niestety, w myśl protokołu międzynarodowej rady piłkarskiej arbiter bramkowy nie może żadnymi gestami sygnalizować swoich decyzji. Ja osobiście nad tym boleję, to byłaby naturalna forma reakcji i informacja dla obserwatorów – mówił Collina.

Dziennikarzy interesowała kwestia wykorzystania nowoczesnych technologii w sędziowaniu, które pomogłyby eliminować takie błędy.

– Ja mam swoje zadania zlecone przez UEFA, staram się z nich wywiązywać jak najlepiej i na ten temat mogę się wypowiadać – stwierdził Collina, odsyłając do sekretarza generalnego UEFA Gianniego Infantino.

– To nie UEFA decyduje o wprowadzeniu nowoczesnych systemów, tylko międzynarodowa rada piłkarska. Piątego lipca odbędzie się zebranie rady i wtedy zostanie podjęta dyskusja. Obecnie staramy się jak najlepiej rozwijać dostępne metody. Eksperyment z sędziami bramkowymi uważam za udany, przytrafił się jeden poważny błąd w tysiącu meczów. Pech chciał, że zdarzyło się to dzień przed tą konferencją – tłumaczył Infantino.

Pierluigi Collina jest bardzo zadowolony z poziomu sędziowania podczas Euro 2012, co wyraził w liczbach.

– Sędziowie liniowi podjęli 302 decyzje. 289 były dobre, tylko 13 złych. Jeśli zajmowalibyśmy się wszystkimi decyzjami sędziów głównych, zajęłoby nam to czas do świąt – żartował.

Na konferencji przedstawiono również sędziowski skład ćwierćfinałów. Spotkanie Czechy – Portugalia poprowadzi Howard Webb, Niemcy – Grecja Damir Skomina, Hiszpania – Francja Nicola Rizzoli, oraz Anglia – Włochy Pedro Proenca.